Nowy sprzęt piotrkowskiego WOPR już służy!

W sobotę, 18 marca 2023 roku w nad Zalewem Cieszanowickim odbyła się oficjalna prezentacja oraz szkolenie z zakresu obsługi „air bota”. Uniwersalna jednostka pływająca, która zasiliła właśnie rejonowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Piotrkowie Trybunalskim, to efekt wygranego projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „ŁÓDZKIE NA PLUS” 2023.

Piotrkowscy „Woprowcy” mieli możliwość poznać nowy sprzęt i przepłynąć się nim. Dodatkowo członkowie naszej jednostki zapoznali się z procedurą uruchamiania „Air bota” oraz zostali przeszkoleni z zasad jego sterowania.

Prezes Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Piotrkowie Trybunalskim Janusz Ciechanowski wraz z instruktorem WOPR Andrzejem Tomickim przeprowadzili ponadto szkolenie z zakresu podjęcia poszkodowanego z wody, z wykorzystaniem nowego sprzętu. Przy użyciu metody tzw. „mokrego ratownika” oraz deski ratowniczej, uczyli uczestników szkolenia wyciągania poszkodowanego z wody.

Czym jest „Air bot”? To wielozadaniowa jednostka pływająca umożliwiająca prowadzenie wodnych działań ratowniczych właściwie na każdym terenie. Dzięki układowi napędowemu w postaci śmigła, pozwala na swobodne poruszanie się zarówno na wodzie, na lodzie lub w szuwarach; bez trudu pokona wystające z wody konary, kamienie oraz inne przeszkody, które uniemożliwiałyby prowadzenie akcji ratowniczych z wykorzystaniem tradycyjnej łodzi z silnikiem zaburtowym.

„Air bot” może służyć zarówno latem, jak i zimą. Jego płaska, duża, metalowa konstrukcja zabierze na pokład od 5 do nawet 10 osób. Warto zaznaczyć, że poszkodowany może być na niej swobodnie transportowany w pozycji leżącej. Mimo niewielkiej prędkości, jaką może rozwinąć, „air bot” jest niezastąpiony w prowadzeniu akcji ratowniczych w trudnym terenie.

Zadanie pn. „Poprawa Bezpieczeństwa na obszarach wodnych Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego zrealizowane zostało w ramach  Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „ŁÓDZKIE NA PLUS” 2023. Dziękujemy wszystkim, którzy oddali głos na ten projekt !

Zarząd Rejonowego WOPR w Piotrkowie Trybunalskim życzy sobie oraz wszystkim osobom spędzającym czas na akwenach naszego regionu, aby nasz nowy sprzęt był wykorzystywany… JAK NAJRZADZIEJ! Pamiętajmy! Bezpieczeństwo w duże mierze zależy od nas samych!